Edison is buying pizza and salad for a company lunch. Suppose that a slice of pizza costs $4.00, and a bowl of salad costs $5.00. Let EE be the amount in dollars that Edison spends on pizza and salad. If Edison buys PP slices of pizza and SS bowls of salad, then the total amount of money he spends (EE) can be represented by the equation . Now rearrange the equation you wrote above so that SS is written in terms of EE and PP. The quantity of salad he buys can be represented by the equation . Suppose Edison has $40.00 to spend on pizza and salad; that is, E=$40.00E=$40.00.