Home
Expert Answers
Place Order
How It Works
About Us
Contact Us
Sign In / Sign Up
Sign In
Sign Up
Home
/
Expert Answers
/
Electrical Engineering
/ calculate-vs-for-the-given-transistor-if-vo-7v-90-and-vbe-0-7v-the-value-of-vs-pa291
(Solved): Calculate vS for the given transistor if vO=7V,=90, and VBE=0.7V. The value of vS ...
Calculate
v
S
?
for the given transistor if
v
O
?
=
7
V
,
?
=
90
, and
V
BE
?
=
0.7
V
. The value of
v
S
?
is V.
We have an Answer from Expert
View Expert Answer
Expert Answer
GIVEN: Vo = 7 V ; ?=90 ; V(BE) = 0.7 VVs10Kohm1Kohm500ohm18VVo+-BCEI(B)I(C)I(E)+-V(BE)+-V(CE)+-Loop1Loop
We have an Answer from Expert
Buy This Answer $5
Place Order
We Provide Services Across The Globe
Order Now
Go To Answered Questions